Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

VŠE PRO ŽENY - SERVIS pro byt‚ kancelář...

Chcete se kochat a užívat si zelevý trávník ??? Nechte to na nás...

Vertikutace

Vertikutace je mechanická pracovní operace, při které soustava vertikálně (kolmo k půdnímu povrchu) postavených ocelových nožů prořezává trávní drn do hloubky asi 0,5 cm. Vertikální řez má pro trávník tyto prospěšné účinky :

  • vyhrabává suchou odumřelou trávu
  • rozrušuje a odstraňuje zplstnatění a zamechování
  • kolmým přesekáním výběžků tráv podněcuje tvorbu nových výhonů a trávník se zmlazuje
  • narušuje a omezuje růst dvouděložných rostlin (trávníkových plevelů) zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy
  • lehce nakypřuje povrch půdy, která pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch, případně i přísev trávních semen

Vertikutace se dělá na jaře a v pozdním létě. Po prořezání je vhodné trávník pohnojit dusíkatým hnojivem a dosít holá místa trávní směsí. Trávník na tyto zásahy brzy zareaguje zhoustnutím a svěže zeleným zabarvením.

Hnojení

Sekáním trávníku a odstraňováním posekané trávní hmoty stále odebíráme z půdy prvky rostlinné výživy. Abychom zajistili zdravý růst a získali pružný, sitě zelený a odolný trávník, musíme odčerpané minerální prvky do půdy vracet. V průběhu vegetace potřebují trávy převážně dusík. Přihnojení dusíkatými hnojivy je třeba rozdělit minimálně na třikrát. Na podzim se používá hnojivo s větším obsahem draslíku a fosforu, čímž se podpoří kořenový systém a sníží se riziko vymrznutí a napadení houbovými chorobami.

Potažení povrchu trávníkovým substrátem nebo křemičitým pískem

Tato pracovní operace spočívá v tom, že po povrchu trávníku stejnoměrně rozhodíme trávníkový substrát nebo křemičitý písek. Potom ho zapravíme do trávního drnu síťovými bránami taženými po povrchu, aby substrát nebo písek nezůstaly na listech, mohlo by dojít k rozpálení sluncem a popálení trávníku. Půdní povrch se stává pórovitější, takže lépe přijímá vodu a vzduch. Odstraní se také drobné nerovnosti. Tímto opatřením trávní drn regeneruje a kvalita trávníku se výrazně zlepší.

Sečení

Jeden ze základních postupů v péči o trávník. Sečením udržujeme potřebnou výšku trávníku, která se odvíjí dle jednotlivých typů trávníku. Pravidelným sečením podporujeme odnožování travních jedinců a tím dosahujeme i dostatečného zárůstu a kvalitního vzhledu travnaté plochy. Sečení je nutné přizpůsobit přírůstku a to tak, že bychom měli při každém sekání snižovat výšku trávníku o maximálně 1/3 výšky. To v praxi znamená, že po návratu z dlouhé dovolené bychom trávník měli sekat nikoliv najednou ale vždy o 1/3 výšky třeba v odstupu několika dní, než se poseče na původní výšku.

TOPlist